Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)

Az Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus) egy évelő növény, amely a kardvirágúak (Asteraceae) családjába tartozik. A növény magassága elérheti a 2-3 métert, és érdekes, kosarakban összegyűjtött virágai vannak. A virágok színe sötétlila vagy kék, és a kosárban lévő rész, amelyet a konyhában fogyasztunk, valójában a növény növekvő virágfejeinek bimbója.



Élőhelye/hol honos

Az Articsóka természetes élőhelye Dél-Európában van, így Spanyolországban, Olaszországban, Görögországban és Törökországban honos. Magasabb hőmérsékletet és meleget kedvel, ezért jól termeszthető a mediterrán éghajlaton. Az articsóka jól termeszthető a mediterrán éghajlaton, ahol a talaj nedves és jó vízáteresztő képességű, és ahol van elegendő napfény.

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)

Más nevei

Az articsóka népies nevei közé tartozik az olasz „carciofo” és a spanyol „alcachofa”, de más nyelveken is hasonló nevekkel illetik, mint például a francia „artichaut”, az angol „artichoke”, az alman „Artischocke”, a görög „kaktos” és a török „enginar”



Hatóanyaga

Az articsóka sok hasznos tápanyagot és ásványi anyagot tartalmaz, mint például a kálium, kalcium, vas, magnézium, cink, szelén és vas. Továbbá, magas rosttartalmának köszönhetően segíti az emésztést. Az articsóka különösen gazdag klorogénsavban, ami egy természetes antioxidáns. Azt is gondolják, hogy a klorogénsav hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez, a vércukorszint szabályozásához és a súlycsökkenéshez. Az articsóka továbbá jelentős mennyiségű inulinot is tartalmaz, ami egy olyan természetes édesítőszer, amely segíti a bél mikroflóra egyensúlyának fenntartását.

Az articsóka továbbá bizonyos anyagokat is tartalmaz, amelyek serkentik a máj méregtelenítő funkcióit, és talán még a rák megelőzésében is segíthet. Azonban, ezeknek az állításoknak a tudományos bizonyítékai még nem elegendőek, és további kutatásra van szükség.

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)



Articsóka  felhasználása

Az articsóka legismertebb felhasználása a gasztronómiában, ahol a főzött vagy sült virágfejeket fogyasztják. A fejek belsejét gyakran főzik vagy sütik, majd vajjal, citrommal, olívaolajjal vagy más fűszerekkel tálalják. Az articsóka különösen népszerű az olasz és a spanyol konyhában, ahol a carpaccio, a bruschetta, a pasta és a pizza alapanyagaként is felhasználják.

Az articsóka levelei és virágai is felhasználhatóak, például salátákban, főzelékekben, és még lekvárokban is.

Az articsóka gyógyászatban is használatos, többek között a májbetegségek kezelésére, az emésztési problémák enyhítésére, valamint a vérnyomás csökkentésére. A klorogénsavat és az inulint tartalmazó készítményeket a súlycsökkentés és a cukorbetegség kezelésére is felhasználják. Azonban ezeknek az állításoknak a tudományos bizonyítékai még nem elegendőek, és további kutatásra van szükség.

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)



Ültetése, szaporítása

Az articsóka ültetése általában tavasszal történik, amikor a föld felmelegszik. A növénynek jó vízáteresztő képességű, humuszos talajra van szüksége, és a napos helyeket kedveli. Az articsókát általában vesszük, de ha magokat használunk, akkor azokat előző tavasz vagy ősszel kell elültetni.

Az articsóka szaporítása általában történhet dugványokkal. Az articsóka dugványokat a nyár közepén, júliusban vagy augusztusban vesszük, amikor a növény virágzik. A dugványokat úgy vesszük, hogy a növény aljától 5-10 cm-re vágunk le egy hajtást. A dugványokat elültetjük, és úgy ápoljuk, mint az új növényeket. A dugványokat általában egy év alatt elérik a termőképességet.

Az articsóka szaporítása továbbá magokból is történhet, azt előző ősszel kell elültetni, és a jövő év tavaszán fognak kikelni. A magokat apró, 1-2 cm mély lyukakba ültessük és öntözzük rendszeresen. Az új növényeket általában 2-3 év alatt elérik a termőképességet.

Javasolt, hogy a növényeket rendszeresen öntözzük és a talajot is permetezzük, hogy megelőzzük a kiszáradást, és a talaj maradjon nedves.

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)



Articsóka begyűjtése és tárolása

Az articsóka gyűjtése általában a tavaszi és az őszi időszakban történik, amikor a növény virágzik. A virágfejeket úgy kell leszedni, hogy a szárakat vágják le a növény aljától, úgy, hogy a fejek még zártak. Az articsókát a fogyasztás előtt ki kell tisztítani, hogy eltávolítsák a külső, durva leveleket, és a föld maradványait. A belső, finomabb leveleket és a fej belsejét fogyasztjuk, ami ízletes és egészséges.

Az articsókát a gyűjtés után azonnal hűtőben kell tárolni, hogy megőrizze frissességét és minőségét. A legjobb, ha a fejeket egy párás kendőbe csomagoljuk, vagy őket egy zárt edénybe tesszük és hűtőszekrényben tároljuk. Így a fejek akár egy hétig is eltarthatók. Az articsókát nem javasolt hosszú ideig fagyasztani, mert ez befolyásolhatja az ízét és a textúráját, de ha úgy dönt, hogy fagyasztani akarja, akkor előtte jól mossa meg és főzzen ki, majd tárolja lezárt dobozban a fagyasztóban.
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)



Articsóka betegségei, kártevői

Az articsóka többféle betegség és kártevő ellen is hajlamos. Például a fehérpenészes betegség (Sclerotinia sclerotiorum) a levelek és a hajtások fehér penészes bevonatát okozza, ami a növény halálához vezethet. A botritisz (Botrytis cinerea) a hajtások és a virágok fehér penészes bevonatát okozza, ami a növény halálához vezethet. A levéltetvek (Chenopodium album) a levelek elszíneződését és a növekedés lassulását okozhatják, és a levéltetvek kártevői közé tartozik a levéltetű is (Aphis fabae) és a levélrovarok (Spodoptera spp.) is.

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus) élettani hatása a szervezetre

Az articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus) számos élettani hatással rendelkezik a szervezetre. Elsősorban a máj és a vese működését javítja, ami segíthet a méreganyagok és a felesleges víz eltávolításában. Az articsóka kivonatok segíthetnek csökkenteni a vér koleszterinszintjét, és hozzájárulhatnak a vérnyomás normalizálásához is. Az articsóka kivonatok segíthetnek a gyulladásos folyamatok csökkentésében és a sejtek oxidatív stresszének csökkentésében is.

Az articsóka kivonatok segíthetnek a szervezetben a glükóz és a cukor anyagcseréjének javításában, ami segíthet a cukorbetegség kezelésében. Az articsóka kivonatok segíthetnek a szervezetben a máj és a vese működésének javításában, ami segíthet a májbetegségek kezelésében. Az articsóka kivonatok segíthetnek a szervezetben a gyomor és a bél rendellenességek kezelésében is.

Az articsóka étrend-kiegészítők, gyógynövények, és kivonatok használata előtt mindig kérje ki orvosának véleményét, mert számos mellékhatást és ellenjavallatot ismernek, és egyes esetekben azokat nem szabad használni.

Az articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus) gazdag forrása vitaminoknak, ásványi anyagoknak, és nyomelemeknek. Tartalmaz A-vitamint, C-vitamint, E-vitamint és K-vitamint, valamint B-vitaminokat, mint a B1, B2, B3, B5 és B9.

Az articsóka jelentős mennyiségű ásványi anyagot is tartalmaz, beleértve a káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, cinket, vasat és nátriumot. Emellett nyomelemeket is tartalmaz, mint például a kén, szelén, jód, réz és a mangán.

Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)

Vissza a gyógynövényekhez