Bazsalikom (Ocimum basilicum L.)
A Bazsalikom (Ocimum basilicum L.) egy évelő, nyári növény, amely a kaporfélék (Lamiaceae) családjába tartozik. Rendszertanilag a közönséges bazsalikomnak nevezik. A növény magassága általában 60-90 cm, de néha elérheti a 120 cm-t is. A levelei zöldek, oválisak vagy lanceolátusak, és általában 4-8 cm hosszúak. A virágai fehérek vagy lilák, és általában július és augusztus között nyílnak.
Bazsalikom élőhelye/hol honos
A bazsalikom eredetileg Dél-Európából és Ázsiából származik, de ma már világszerte termesztik. Az egyik legnépszerűbb fűszernövény, amelyet szinte minden éghajlati zónában termesztenek. Magas hőmérsékletet és napfényt igényel, ezért a legjobb eredményeket a meleg éghajlatú területeken érik el. Tökéletesen alkalmas a konténerekben való termesztésre is, így a szobában is nevelhetjük.
Népies neve
A bazsalikom Magyarországon „bazsalikom” néven ismert, de vannak népies nevei is, mint például „borsikafű” vagy „borsikó”. Más országokban is hasonló nevekkel illetik, például Franciaországban „basilic”, Olaszországban „basilico”, Spanyolországban „albahaca” és Németországban „Basilikum”.
Gyűjtése
A bazsalikomot általában a virágzás kezdetén, július és augusztus között gyűjtik. A legjobb minőségű leveleket a napkelte előtt gyűjtik, amikor a növényben a legtöbb illóolaj található. A gyűjtés után a leveleket szárítani vagy fagyasztani lehet, hogy hosszú távon megőrizzük az ízét és a illóolajat.
Hatóanyaga
A bazsalikomban számos illóolaj található, amelyek számos egészségügyi előnyt biztosítanak. Tartalmaz kámforokat, cineole-t, eukaliptol-t és linalool-t. Emellett flavonoidokat, karotinoidokat, és rostokat is találhatunk benne. Ezek az illóolajak és vegyületek anti-inflamató, antimikrobiális, és antioxidáns hatásúak. A bazsalikom használható és alkalmazható fájdalomcsillapításra, az emésztési problémák kezelésére, valamint a légzőszervi betegségek kezelésére és a stressz csökkentésére is. Emellett segít a méregtelenítésben, és javíthatja az emlékező képességet is.
Felhasználása
A bazsalikomot a fűszernövények között a legtöbbet használják, elsősorban a mediterrán konyha jellegzetes fűszere. A friss levelekkel fűszerezhetjük a pizzát, a tésztákat, a rizottót, a salátákat, a halat és a húsokat is. A szárított bazsalikomot pedig fűszerezőként használhatjuk a levesekhez, a ragukhoz, a tésztákhoz és a konzerv ételekhez.
A bazsalikom illóolaja és a növény kivonatai is felhasználhatók ételekben, gyógyászati célokra, illetve az illatszerek, és kozmetikumok gyártásában. Az egyik legismertebb felhasználása az úgynevezett „pesto” nevű olasz mártás, amely bazsalikomot, diót, sajtot és olajat tartalmaz.
Ültetése, szaporítása
A bazsalikom ültetése nagyon egyszerű. A legjobb eredményt a napos helyen, jó vízelvezetésű talajban érhetjük el. A növény magassága általában 60-90 cm, de néha elérheti a 120 cm-t is. Az ültetés ideje április-május, amikor a talaj melegedni kezd. A növényeket 30-40 cm távolságra ültessük el egymástól.
A bazsalikomot szaporíthatjuk magról és darabról is. A magot április-májusban vetjük el, és 20-25°C-os hőmérsékleten neveljük ki. A hajtatás után, amikor már 4-5 igaz levele van, ültethetjük ki a kertbe. A darabról való szaporítást pedig tavasszal vagy ősszel tehetjük meg.
A bazsalikom öntözése fontos, és a talajt mindig legyen nedves. A virágzás előtt vágjuk vissza, hogy a növény ne erőltesse túl magát a virágzással. A növényt rendszeresen trágyázzuk, hogy jól fejlődjön.
Gondozása
A bazsalikomot rendszeresen öntözzük, és a talajt mindig legyen nedves. A növényt rendszeresen trágyázzuk, hogy jól fejlődjön.
A bazsalikomot jól szellőztetett helyen ültessük, hogy a növénynek legyen elegendő oxigénje. A virágzás előtt vágjuk vissza, hogy a növény ne erőltesse túl magát a virágzással. A visszavágást úgy kell elvégezni, hogy a növény alsó része maradjon meg.
A bazsalikomot rendszeresen ellenőrizzük a kártevőktől és a betegségektől, és ha szükséges, kezeljük. A bazsalikomot konténerekben is nevelhetjük, ha a növénynek elegendő napfényt és hőmérsékletet biztosítunk. A konténerekben, üvegházakban nevelt bazsalikomot rendszeresen öntözzük, és trágyázzuk.
Azt javasolnám, hogy a bazsalikomot rendszeresen oltóvágást végezzünk, hogy a növény ne vesszen el és sűrűbb legyen a növényzet.
Bazsalikom begyűjtése és tárolása
A bazsalikomot általában a virágzás kezdetén, július és augusztus között gyűjtik. A legjobb minőségű leveleket a napkelte előtt gyűjtik, amikor a növényben a legtöbb illóolaj található. A gyűjtés után a leveleket szárítani vagy fagyasztani lehet, hogy hosszú távon megőrizzük az ízét és az illóolajat.
Szárítása: A bazsalikom leveleit úgy száríthatjuk, hogy a leveleket összefogva, szárítóban vagy szellős helyen, árnyékban helyezzük el, és naponta egyszer megrázzuk őket. Amikor a levelek szárazak és ropogósak lesznek, tárolhatjuk őket zsákban vagy üvegben.
Fagyasztása: A bazsalikom leveleit is fagyaszthatjuk. A leveleket mossuk meg, szárítsuk le, és tépkedjük vagy vágjuk apró darabokra. A bazsalikomot zacskóban vagy tálban fagyasztóba tegyük, amíg teljesen meg nem fagy. A fagyasztott bazsalikomot tárolhatjuk fóliában vagy zacskóban, és amikor szükségünk van rá, akkor használhatjuk fel.
A bazsalikomot a fűszernövények között a legtöbbet használják, elsősorban a mediterrán konyha jellegzetes fűszere. A friss levelekkel fűszerezhetjük a pizzát, a tésztákat, a rizottót, a salátákat, a halat és a húsokat is. A szárított bazsalikomot pedig fűszerezőként használhatjuk a levesekhez, a ragukhoz, a tésztákhoz és a konzerv ételekhez.
A bazsalikomot jól szellőztetett helyen, sötétben és hűvös helyen tároljuk, hogy megőrizzük az ízét és az illóolajat.
Bazsalikom betegségei, kártevői
A bazsalikomnak számos betegsége és kártevője lehet. A leggyakoribb betegségek a következők:
- Peronoszpóra: Ez egy gombabetegség, amely fehér penészszerű réteget hoz létre a leveleken. A beteg leveleket el kell távolítani, és a növényt rendszeresen permetezni fungicidekkel.
- Botrytis: Ez egy gombabetegség, amely fehér penészszerű réteget hoz létre a virágokon és a leveleken. A beteg részeket el kell távolítani, és a növényt rendszeresen permetezni fungicidekkel.
- Levéltetű: A levéltetvek a levelek alján táplálkoznak, ami kiszáradást okoz a növényen. A növényt rendszeresen ellenőrizzük, és ha szükséges, a tetveket manuálisan eltávolíthatjuk, vagy permetezhetünk inzekticidokkal.
- Spóratetű: A spóratetvek a levelek alján táplálkoznak, ami kiszáradást okoz a növényen. A növényt rendszeresen ellenőrizzük, és ha szükséges, a tetveket manuálisan eltávolíthatjuk, vagy permetezhetünk inzekticidokkal.
- Fonálférgek: A fonálférgek a gyökerekben táplálkoznak, ami kiszáradást okoz a növényen. A fonálférgek ellen nehéz védekezni, ezért fontos, hogy a növényt jó vízelvezetésű talajban ültessük, és rendszeresen ellenőrizzük a gyökereket.
A bazsalikomot rendszeresen ellenőrizzük a kártevőktől és a betegségektől, és ha szükséges, kezeljük. A bazsalikomot konténerekben is nevelhetjük, ha a növénynek elegendő napfényt és hőmérsékletet biztosítunk. A konténerekben nevelt bazsalikomot rendszeresen öntözzük, és trágyázzuk.
A preventív intézkedések közé tartozik a növény váltogatása, azaz ne ültessünk bazsalikomot ugyanarra a helyre évről évre, hogy a betegségek és a kártevők ne terjedjenek el ott.
A megfelelő talaj tápanyag tartalmának biztosítása, és a megfelelő időben történő öntözés is segíthet a betegségek és a kártevők elleni védekezésben. Ha a betegséget már észleltük, akkor a beteg részeket el kell távolítani, és a növényt megfelelő növényvédőszerekkel kell kezelni, amit a boltban megvehetünk, vagy a kertészeti üzletekben.
Az is fontos, hogy a bazsalikomot ne öntözzük túl, és ne áztassuk el, mert ez is segítheti a betegségek kialakulását.
Összefoglalva a bazsalikomot rendszeresen ellenőriznünk kell és megfelelően gondozni, hogy elkerüljük a betegségeket és a kártevőket, és hogy a növény hosszú távon egészséges maradjon.
Bazsalikom (Ocimum basilicum L.)élettani hatása a szervezetre
A bazsalikom (Ocimum basilicum L.) számos élettani hatással rendelkezik a szervezetre. A növény illóolaja és a benne található vegyületek különböző gyógyászati célokra használhatók.
- Antibakteriális hatás: A bazsalikomban található illóolaj és egyéb vegyületek antibakteriális hatással rendelkeznek, ami segíthet a bakteriális fertőzések elleni védekezésben.
- Antioxidáns hatás: A bazsalikomban található vegyületek, mint például a karotinoidok és a flavonoidok, erős antioxidáns hatással rendelkeznek, ami segíthet a szabadgyökök okozta károsodások elleni védekezésben.
- Anti-inflammatory hatás: A bazsalikomban található vegyületek, mint például az eugenol és a rosmarinsav, erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, ami segíthet az ízületi és bőrgyulladások kezelésében.
- Stresszoldó hatás: A bazsalikom illóolaja nyugtató és stresszoldó hatással rendelkezik, ami segíthet a stressz és az idegesség kezelésében.
- Vérnyomáscsökkentő hatás: A bazsalikomban található vegyületek, mint például a rosmarinsav, vérnyomáscsökkentő hatással rendelkeznek, ami segíthet a magas vérnyomás kezelésében.
A fentiek alapján, a bazsalikomnak számos jótékony hatása van a szervezetre, de fontos megjegyezni, hogy ezek a hatások általában kis mennyiségben jelen vannak a növényben, és hogy a bazsalikomot önmagában nem ajánlott gyógyászati célra használni, hanem inkább fűszerként, kiegészítőként használni. Emellett fontos megemlíteni, hogy a bazsalikom illóolaja és a benne található vegyületek néhány embernél allergiás reakciót válthatnak ki, ezért használat előtt érdemes orvos tanácsát kérni.
Vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek a bazsalikomban
A bazsalikom (Ocimum basilicum L.) egy gazdag forrása vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nyomelemeknek. A növényben található vitaminok közé tartozik a A-vitamin, a C-vitamin, a K-vitamin, valamint a B-vitamin csoport tagjai (B1, B2, B3, B5, B6).
Az ásványi anyagok közül a bazsalikomban található kalcium, magnézium, foszfor, kálium, cink, vas, réz, és szelén.
A bazsalikom magas rosmarinsav tartalma miatt, egy erős antioxidáns és gyulladásgátló hatású növény. A rosmarinsav mellett a bazsalikom tartalmaz még egyéb vegyületeket is, mint például az eugenolt, ami rendelkezik gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással.
Azt javasolnám, hogy a bazsalikomot rendszeresen fogyasszuk, fűszereként, hogy a szervezetünkbe jutó vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek összességét növeljük.
Vissza a gyógynövényekhez