Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása

Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása

Csalán (Urtica dioica)

A csalán (Urtica dioica) egy évelő növény, amely Európában és Ázsiában őshonos. A csalán magas, 1-2 méterre nő meg, és szárai zöldek, dúsak, és szőrösek. A levelek zöldek, oválisak, és szőrösek. A virágok aprók, fehérek vagy rózsaszínűek, és általában június és augusztus között nyílnak. A csalán rendszertani besorolása:

Kingdom: Plantae Division: Tracheophyta Class: Magnoliopsida Order: Urticales Family: Urticaceae Genus: Urtica Species: Urtica dioica



Élőhelye/hol honos

A csalán (Urtica dioica) Európában és Ázsiában őshonos. Előfordulhat mezőkön, erdőkben, folyók mentén, és gyakran található városi területeken is, mint például kertekben és útszéleken. Jól tud alkalmazkodni a különböző talajtípusokhoz és éghajlati viszonyokhoz, így széles körben elterjedt.

Talajigénye nitrogéngazdag, ideális számára például az ültetett akácos. A talaj nitrogéntartalmának indikátora. Kedveli a nitrogénben gazdag romtalajokat is.

Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása
Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása



Ültetése, szaporítása, gondozása

A csalán (Urtica dioica) ültetése és szaporítása:

  • Ültetés: A csalánt tavasszal vagy ősszel lehet ültetni, a földjét biztosítva egy napos helyen és jó vízáteresztő képességű talajban.
  • Szaporítás: A csalánt magról is szaporíthatjuk, de a legjobb eredményt általában a rizómákból való szaporítással érjük el. A rizómákat tavasszal vagy ősszel lehet elválasztani a növénytől, és új helyre ültetni.

A csalán gondozása:

  • Vízellátás: A csalánt rendszeresen öntözni kell, különösen a nyári hónapokban, amikor a talaj száraz.
  • Tápanyag: A csalánt évente egyszer, tavasszal, trágyázni kell.
  • Vágás: A csalánt rendszeresen vissza kell vágni, hogy megakadályozzuk, hogy túlnőjön, és hogy folyamatosan friss hajtásokat kapjunk.
  • Betegségek és kártevők: A csalán általában ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben.
Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása
Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása



Csalán (Urtica dioica) begyűjtése és tárolása

A csalán (Urtica dioica) gyűjtése legjobban a virágzás előtt történik, amikor a növény a legtöbb nyomelemet tartalmazza. A leveleket általában június és augusztus között gyűjtik. A csalán gyökerét is gyűjthetjük, de azt általában ősszel szedjük, mikor a növény már elhalt.

A csalán gyűjtött részeit hűtőben lehet tárolni, vagy száraz helyen, amikor meggyőződünk, hogy azok teljesen megszáradtak. A száraz csalán levelek vagy részei önmagukban is használhatóak, de azokat is porítani lehet és őrlemény formájában tárolni. A csalán gyökerét is megszáríthatjuk és őrlemény formájában tárolhatjuk, hogy később használhassuk főzésre, vagy gyógyászati célra.

Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása
Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása



Csalán (Urtica dioica) felhasználása

A csalán (Urtica dioica) nagyon hasznos növény, sokféle módon használják fel:

  • Gyógyászatban: A csalán levelei és gyökerei rendelkeznek gyógyászati tulajdonságokkal. A csalán levelei vizelethajtó és diuretikus hatásúak, segítenek a vese- és hólyagproblémákban, valamint a magas vérnyomásban. A csalán gyökerei pedig serkentik az emésztést és segítenek a különféle emésztési problémákban.
  • Főzésben: A csalán levelei és gyökerei is főzésre használhatóak. A leveleket főzeléknek, salátának, vagy levesnek is használhatjuk. A csalán gyökereit pedig főzeléknek, levesnek, vagy süteményeknek használhatjuk.
  • Textiliparban : A csalán száraz szárai textiliparban is használhatóak, mint például szövőszálakat készíteni belőle.
  • Kertészeti célokra : A csalán még kertészeti célokra is használható, mint például talajtakaró növényként, még a talajt is javítja.

Összefoglalva, a csalán levelei és gyökerei is hasznosak, gyógyászati és főzési célokra is használhatóak, de a szárai is hasznosak textiliparban, kertészeti célokra.

Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása
Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása



Hatóanyagai

A csalán (Urtica dioica) levelei és gyökerei is rendelkeznek különféle hatóanyagokkal.

  • Levelek: A csalán levelei tartalmaznak flavonoidokat, taninokat, klorofillt, vitamint C, K és B komplexeket, valamint nyomelemeket, mint például kálium, kalcium, magnézium és vas. A csalán levelei jó vizelethajtó és diuretikus hatásúak, segítenek a vese- és hólyagproblémákban, valamint a magas vérnyomásban.
  • Gyökerek: A csalán gyökerei tartalmaznak flavonoidokat, taninokat, klorofillt, vitamint C, K és B komplexeket, valamint nyomelemeket, mint például kálium, kalcium, magnézium és vas. A csalán gyökerei serkentik az emésztést és segítenek a különféle emésztési problémákban.

Ezen kívül a csalán levelekben és gyökerekben is található histamin nevű vegyület, ami kiváltja az allergiás tüneteket, mint például a bőrkiütések, viszketés, szem könnyezés, stb.

Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása
Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása



Csalán (Urtica dioica) betegségei, kártevői

A csalán (Urtica dioica) általában ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, de néhány betegség és kártevő mégis károsíthatja:

Kártevők:

  • Csalánlepke: A csalánlepke lárvái táplálkoznak a csalán leveleinek nedvéből, és károsíthatják a növényt.
  • Csalánbogár: A csalánbogár lárvái táplálkoznak a csalán gyökerének nedvéből, és károsíthatják a növényt.

Betegségek:

  • Botritis: A Botritis gomba felelős a csalán szárának és leveleinek elszíneződéséért és kiszáradásáért.
  • Septoria: A Septoria gomba felelős a csalán leveleinek fehéres foltjaiért, ami a levelek kiszáradásához vezet.

A megelőzés érdekében fontos, hogy a csalánt rendszeresen vissza vágjuk, hogy megakadályozzuk a túlnőését, és hogy folyamatosan friss hajtásokat kapjunk. A talajt is jól öntözzük, és tápanyagot adagoljunk hozzá, hogy a növény erős maradjon. Ha a kártevők és betegségek mégis jelen vannak, akkor szükség lehet kártevő- és betegség elleni permetezésre.

Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása
Csalán (Urtica dioica) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása



Csalán (Urtica dioica) élettani hatása a szervezetre

A csalán (Urtica dioica) élettani hatásai a szervezetre:

  • Vizelethajtó és diuretikus hatás: A csalán levelei és gyökerei rendelkeznek vizelethajtó és diuretikus hatással, ami segít a vese- és hólyagproblémákban, valamint a magas vérnyomásban.
  • Emésztés serkentése: A csalán gyökerei serkentik az emésztést és segítenek a különféle emésztési problémákban.
  • Vérkeringés javítása: A csalán leveleiben található flavonoidok segítenek javítani a vérkeringést, valamint csökkentik a gyulladást.
  • Fájdalomcsillapító: A csalán levelei és gyökerei rendelkeznek fájdalomcsillapító hatással, ami segít a reumás fájdalmakban, valamint az izom- és ízületi fájdalmakban.
  • Anti-oxidáns: A csalán levelei és gyökerei rendelkeznek anti-oxidáns hatással, ami segít megvédeni a sejteket a szabadgyökök okozta károsodástól.

A csalán-tartalmú termékek alkalmazása előtt mindig konzultáljunk orvosunkkal, mert a csalán természetesen tartalmaz histamin nevű vegyületet, ami kiválthat allergiás reakciókat.



Vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek

A csalán (Urtica dioica) levelei és gyökerei is tartalmaznak különféle vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket.

  • Vitaminok: A csalán levelei és gyökerei tartalmaznak vitamint C, K és B komplexeket.
  • Ásványi anyagok: A csalán levelei és gyökerei tartalmaznak káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat, és más ásványi anyagokat.
  • Nyomelemek: A csalán levelei és gyökerei tartalmaznak nyomelemeket, mint például vas, kálium, kalcium, magnézium, és másokat.

A csalán levelei és gyökerei rendelkeznek vizelethajtó és diuretikus hatással, ami segít a vese- és hólyagproblémákban, valamint a magas vérnyomásban. Emellett a csalán levelei és gyökerei serkentik az emésztést, javítják a vérkeringést, csökkentik a gyulladást, és fájdalomcsillapító hatásúak.



Gyógyászati felhasználás

Belsőleg:
A csalán minden része gyógyító hatású: gyökerétől kezdve a szárán és a levelein keresztül a virágjáig, felhasználási területe is rendkívül sokrétű: általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó hatását hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen használják Hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak esetén is hatásos.
A csalán bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi sókat, ezért teája különösen hasznos lehet az általános erőnlét javítására, hiánybetegségek kiküszöbölésére. A tavaszi fáradtság leküzdésére, a kimerültség enyhítésére igen hatásos.
A csalán az egyik legjobb vértisztító, méregtelenítő gyógynövény. Tavasszal érdemes néhány héten át ivókúrát tartani, egyrészt méregtelenítés céljából, másrészt a tavaszi fáradtság leküzdésére. Napi két-három csészényi tea fogyasztása javasolt 3-4 héten át.
Vértisztító hatását reumatikus bántalmak és köszvény ellen is kihasználhatjuk, e célból az ivókúrát és több hónapig kell folytatni a kúrát kéthetes megszakításokkal.
A csalántea jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot ezáltal vesekövek kialakulásának megelőzésére is jó. Húgyúti gyulladásokban is alkalmazhatjuk.
A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat.
A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezelésére alkalmazzák. Csökkenti a megnagyobbodott prosztata méretét, növeli az ürített vizelet mennyiségét, javítja az áramlást. Csökkenti a pangást.
Külsőleg:
A népgyógyászatban reumás panaszok esetén a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodták meg.  Ma inkább fürdőkúrát is alkalmazhatunk reumás bántalmakban, egyidejű teafogyasztás mellett. A fürdő igen hatásos pattanásos bőr kezelésére, különösen a háton kialakuló, nehezen hozzáférhető pattanások esetén. Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, lábfürdőként alsó végtagi érszűkület kegészítő kezelésére alkalmas. Főzetét hajmosószerként hajhullás és korpásodás hajzsírosodás ellen használják. A növény fiatal leveleit arcgőzöléshez használják.

Elkészítés:
Tea: 3 teáskanálnyi szárított csalánlevelet 2,5 forrásban lévő vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Fürdő:
Tinktúra: a gyökereket megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük,  gabonapálinkával felöntjük és meleg helyen 14 napig állni hagyjuk. Leszűrjük, sötét, jól záródó üvegben tároljuk.
Fürdő: 4 marék alaposan megtisztított csalángyökeret és friss csalánt (szárát és levelét) 2 liter vízben egy éjszakán át áztatunk és másnap felforralunk. Szűrés nélkül öntjük a fürdővízhez.
Lemosó-, borogató-, hajmosószer: 4 marék friss vagy szárított csalánlevélre 5 liter hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön felforraljuk.  5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Más vértisztító, méregtelenítő, gyulladásgátló hatású gyógynövényekkel kombinálható.

Ellenjavallat, figyelmeztetés:
Elégtelen szív- és veseműködés miatt kialakult ödémák esetén használata nem javasolt.
Huzamosabb fogyasztás esetén 4-6 hetenként tartsunk 2 hét szünetet.

Vissza a gyógynövényekhez



Kezdőknek kertészkedési ötletek

Még több érdekesség a gyógynövényekről