Citromfű (Melissa officinalis) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása

Citromfű (Melissa officinalis),

Citromfű (Melissa officinalis)

Citromfű (Melissa officinalis) egy évelő növény, amelyet általában 60-90 cm magasra nő. A levelei illatosak és a virágai fehérek. A növény termesztése a legtöbb trópusi és szubtrópusi régióban lehetséges, és gyakran használják az aromaterápiában és a konyhában. A növény rendszertani besorolása: Kingdom: Plantae Phylum: Tracheophyta Class: Magnoliopsida Order: Lamiales Family: Lamiaceae Genus: Melissa Species: M. officinalis



Élőhelye/hol honos

A citromfű (Melissa officinalis) természetes élőhelye a Mediterráneum és a Közel-Kelet, de ma már széles körben elterjedt a világon. Honos Európában, Ázsiában és Amerikában is. A növény jól tűri a meleg és a párás környezetet, így gyakran található a trópusi és szubtrópusi régiókban. Szereti a napos, meleg helyeket és jó vízelvezetésű talajt.

Népies neve

Népies neve: orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.



Gyűjtése

A citromfű (Melissa officinalis) levelei általában a növény virágzásának kezdetén, június és július között gyűjthetők. A legjobb minőségű levelek akkor gyűjthetők, amikor a növény virágzik, mert ilyenkor a legtöbb illóolaj található a levelekben. A gyűjtésre a reggeli órákban ajánlott, mert ekkor a nedvességtartalom és az illatanyagok a legmagasabbak. A leveleket száraz időben, napos időben kell gyűjteni, és a gyűjtés után azonnal szárítani kell őket.

Citromfű (Melissa officinalis),
Citromfű (Melissa officinalis)



Citromfű (Melissa officinalis) hatóanyaga

A citromfű (Melissa officinalis) leveleiben és virágaiban található illóolajokat tartalmaz, amelyeknek kedvező hatásai vannak az egészségre. Az illóolajok közül a két legfontosabb a citral és a citronellal.

  • A citral egy természetes anyag, amelynek nyugtató és nyugtató hatása van az idegrendszerre. Azt is javítja az alvás minőségét és segíti az alvás elérését.
  • A citronellal pedig illóolaj amelynek fő hatóanyaga a citronellal, amelynek illóolaja védi a növényt a rovaroktól.

A citromfű (Melissa officinalis) leveleiben és virágaiban található illóolajoknak kedvező hatása van az emésztőrendszerre, enyhíti a gyomor és a bélpanaszokat, valamint segít a stressz és a feszültség oldásában.

A növényben található flavonoidok, aminosavak, szteroidok, triterpének, és cseranyagok is hozzájárulnak az egészségügyi előnyökhöz.



Felhasználása

A citromfű (Melissa officinalis) a konyhában és az egészségügyben is használatos.

  • A konyhában: a citromfű levelei ízesítőanyagként használhatóak, főzéshez és ízesítéshez. Jól illik a halételekhez, salátákhoz, főzelékekhez, és desszerthez is. A citromfű tea is készíthető belőle, amelynek jótékony hatása van az emésztőrendszerre és az idegrendszerre.
  • Az egészségügyben: A citromfű (Melissa officinalis) illóolaja és a növény egyéb összetevői segíthetnek a stressz és a feszültség oldásában, javíthatják az alvás minőségét, és enyhíthetik az emésztőrendszeri panaszokat. A citromfű tea fogyasztása is javasolt, mert segít enyhíteni a fejfájást és a migrént.

A növényt gyakran használják aromaterápiában is, mert illóolaja nyugtató és relaxáló hatású.

Ezen kívül a citromfű (Melissa officinalis) illóolajat is felhasználhatjuk kozmetikai termékekben, mint például a parfümökben, szappanokban, krémekben.

Citromfű (Melissa officinalis),
Citromfű (Melissa officinalis)



Citromfű ültetése, szaporítása, gondozása

A citromfű (Melissa officinalis) ültetése és gondozása egyszerű és könnyű.

  • Ültetés: A citromfűt április-május hónapban lehet ültetni, vagy ősszel is. A növényt napos, meleg helyre kell ültetni, és jó vízelvezetésű talajba kell ültetni. A növény magassága 60-90 cm között változhat.
  • Szaporítás: A citromfűt általában magról vagy cserepekből szaporítják. A magokat április-május hónapban lehet elvetni, és a cserepeket ősszel lehet ültetni. A citromfűt is szaporíthatjuk sarjazással is, amikor a növény hajtásai elérik a megfelelő méretet, akkor vágjuk le őket és ültessük át őket.
  • Gondozás: A citromfűt rendszeresen öntözni kell, és a talajnak mindig nedvesnek kell lennie. A növénynek szüksége van rendszeres trágyázásra is, hogy növekedése folyamatos legyen. A citromfűnek szüksége van rendszeres napfényre, így a napos helyeken fejlődik a legjobban. A citromfű virágzásának végén ajánlatos visszavágni a növényt, így az újabb hajtásokat termeszthetjük.

A citromfű ellenálló növény, így a kártevők és betegségek ellen általában nem szükséges védekezni. A hideg időben ajánlott a növényt fedni, hogy ne fagynak meg a gyökerei.



Citromfű begyűjtése és tárolása

A citromfű (Melissa officinalis) begyűjtése és tárolása a következőképpen történhet:

  • Begyűjtés: A citromfű leveleit a növény virágzásának kezdetén, június és július között gyűjthetjük. A legjobb minőségű levelek akkor gyűjthetők, amikor a növény virágzik, mert ilyenkor a legtöbb illóolaj található a levelekben. A gyűjtésre a reggeli órákban ajánlott, mert ekkor a nedvességtartalom és az illatanyagok a legmagasabbak. A leveleket száraz időben, napos időben kell gyűjteni, és a gyűjtés után azonnal szárítani kell őket.
  • Szárítás: A leveleket szárítani kell, hogy megtartsák az illatukat és az ízüket. A szárítás a legjobb a napfényes, szellős helyeken, ahol a levelek állandóan mozognak. A leveleket úgy kell szárítani, hogy jól szellőzzenek, és ne érintkezzenek egymással. A szárítás ideje általában 2-3 nap.
  • Tárolás: A szárított leveleket jól záródó üvegedényekben, sötét és száraz helyen kell tárolni, hogy megtartsák az illatukat és az ízüket. A tárolás ideje általában 1 év.

A szárított citromfüvet, és illóolaját is lehet tárolni, de a friss leveleknek rövidebb az élettartama, így érdemes minél előbb felhasználni.



Citromfű (Melissa officinalis) betegségei, kártevői

A citromfű (Melissa officinalis) általában ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, így általában nem szükséges védekezni ellenük.

Néhány lehetséges betegség, amelyek a citromfűt érinthetik:

  • A peronoszpóra: ez a betegség fehér foltokat okoz a leveleken, és ha nem kezelik, akkor a növény elpusztulhat. A betegséget fungicides permetezéssel lehet kezelni.
  • A rozsda: ez a betegség vörös foltokat okoz a leveleken, és ha nem kezelik, akkor a növény elpusztulhat. A betegséget fungicides permetezéssel lehet kezelni.

Néhány lehetséges kártevő, amelyek a citromfűt érinthetik:

  • A levéltetvek: ezek a kártevők a leveleken találhatók, és a növényt táplálják. A levéltetveket neem olajos permetezéssel lehet eltávolítani.
  • A rovarok: ezek a kártevők a növény virágait és a leveleit táplálják. A rovarokat  olajos permetezéssel lehet eltávolítani.

Az általános egészségi állapot javítása, és a megfelelő talaj, öntözés és napfény, segíthet megelőzni a betegségek és kártevők jelentkezését, így általában a citromfű ellenálló a betegségek és kártevőkkel szemben.

Citromfű (Melissa officinalis),
Citromfű (Melissa officinalis)



Citromfű élettani hatása a szervezetre

A citromfű (Melissa officinalis) élettani hatásai a szervezetre számosak, köztük:

  • Nyugtató hatás: A citromfű illóolaja nyugtató hatású az idegrendszerre, segíthet enyhíteni a stresszt és a feszültséget, javíthatja az alvás minőségét, és enyhítheti az álmatlanságot.
  • Emésztő rendszerre gyakorolt hatás: A citromfű tea fogyasztása segíthet enyhíteni a gyomor- és bélpanaszokat, mint például a puffadás, a gyomorégés és a hasmenés.
  • Antioxidáns hatás: A citromfűben található flavonoidok, aminosavak, szteroidok, triterpének, és cseranyagok, segíthetnek védeni a szervezetet a káros szabadgyököktől és segíteni a szervezetet a károsodások elleni védekezésben.
  • Anti-gyulladásos hatás: A citromfűben található anyagok képesek csökkenteni a gyulladást a szervezetben, ami segíthet csökkenteni a fájdalmat és javítani az általános egészséget.
  • Az immunrendszerre gyakorolt hatás: A citromfűben található anyagok segíthetnek javítani az immunrendszer működését, és erősíthetik a szervezet védekezőképességét a betegségekkel szemben.
  • Vérszegénység: A citromfűben található vas segíthet javítani a vérszegénységet és segíthet a vérképzésben.
  • Vércukorszint: A citromfűben található anyagok segíthetnek csökkenteni a vércukorszintet, ami hasznos lehet a cukorbetegségben szenvedők számára.
  • Anti-bakteriális és gombaellenes hatás: A citromfűben található illóolajok és más anyagok segíthetnek elpusztítani a baktériumokat és a gombákat, ami segíthet megelőzni a betegségek kialakulását.



Vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek

A citromfű (Melissa officinalis) gazdag forrása a következő vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nyomelemeknek:

  • Vitaminok: A citromfűben található C-vitamin, B-vitaminok és A-vitamin.
  • Ásványi anyagok: A citromfűben található kalcium, magnézium, foszfor, kálium, vas és cink.
  • Nyomelemek: A citromfűben található nyomelemek közé tartozik a réz, a cink, a vas és a mangán.

A citromfűben található összetevők, mint például az illóolajok, flavonoidok, és más anyagok, is hozzájárulhatnak a szervezet egészségének javításához.

Mindemellett fontos megjegyezni, hogy a citromfűnek, mint minden növénynek, még ha gazdag is vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben, ahhoz, hogy az emberi szervezet számára szükséges mennyiséget bevigyük, nagymértékben függ a fogyasztás mennyiségétől, és azt, hogy milyen formában fogyasztjuk.

Vissza a gyógynövényekhez



Kezdőknek kertészkedési ötletek

Még több érdekesség a gyógynövényekről