Nyugalmat hoz a citromfű (Melissa officinalis)

Citromfű (Melissa officinalis),

Nyugalmat hoz a citromfű

Kevés olyan gyógynövény van, melynek európai termesztését császári rendeletben írták elő, de a citromfű ilyen. Azonban ez nem meglepő, hiszen az Elő-Ázsiából származó cserje vadon nemigen marad életben kontinensünkön, ellenben igen komoly gyógyhatással rendelkezik.

A citromfű egy, a mentafélék családjába tartozó, évelő növény. Citromillatú lombozatáról ismert, gyakran használják fűszer- és gyógynövényként. A levelek frissen vagy szárítva egyaránt használhatók, illóolaját parfümökben és aromaterápiában használják. Hazánkban a falvak kertjében is nevelgették évszázadokkal korábban, a népi hagyományokban méhfű, mézfű, orvosi citromfű, igaz nádrafű, macskaméz és citromszagú melissza néven is találkozhatunk vele.



Csurig van hatóanyaggal a citromfű

A citromfű nemcsak az illatával hódít, sok hatóanyagot tartalmaznak levelei, például flavonoidokat, kumarintartalmú vegyületeket, triterpénekek és természetesen illóolajokat, mint a citral, a geraniol és a citronellol.

Ezek a vegyületek a régóta való használat és klinikai kutatások során is bebizonyították, hogy segítik a relaxációt, enyhítőleg hatnak egyes idegrendszeri problémákra, úgymint az álmatlanság, a szorongás és az idegesség, valamint gyulladáscsökkentő, izomlazító és antimikrobális hatással is rendelkeznek.

Emellett hagyományosan az étvágytalanság és emésztési problémák, a migrén és a fejfájás, a fájdalmas menstruáció, illetve egyes bőrbetegségek kezelésére is használják.

Citromfű (Melissa officinalis),
Citromfű (Melissa officinalis)



Így készíthető el a citromfű teája

Egy-három teáskanálnyi összetört szárított vagy összetépkedett friss levelet – ez esetben kisebb mennyiséget, mint a szárítottból – forrázzunk le egy csészényi forró – de nem lobogó – vízzel. Hagyjuk állni 4-5 percig, majd leszűrjük és fogyasztható is. Ízlés szerint kerülhet bele méz és citromlé is.

4-6 héten át, kúraszerűen iható napi három csészével, ezt követően azonban szüneteltetni kell a használatát.



Más formában is használható a citromfű

A citromfű levelei nemcsak teában és fűszerként tesznek jó szolgálatot, hanem fürdőként, tinktúra formájában is, illetve illóolaja is igen hatékony. Ülőfürdő esetén 10 evőkanálnyi citromfüvet 1 liter vízben fel kell forralni, majd 10 perc után leszűrni és hozzáönteni a fürdővízhez.

Tinktúra is könnyen készíthető a citromfű leveleiből, 4 teáskanálnyit két héten át 100 ml tiszta vodkában kell áztatni, majd leszűrni. Ha pedig 5 csepp illóolajat egy teáskanálnyi olívaolajhoz keverünk, remek, izomlazító masszázsolajat kapunk.

Citromfű (Melissa officinalis),
Citromfű (Melissa officinalis),



Ritkán, de lehet mellékhatása is a citromfű tea fogyasztásának

A citromfű általában jól tolerálható a szervezet számára, de esetenként jelentkezhetnek mellékhatások is. Ezek az alábbiak:

Emésztési problémák – hányinger, hasmenés, gyomorpanaszok

Bőrirritáció – a citromfű külsőleges használata során fordulhat elő

Allergiás reakciók

Interakciók gyógyszerekkel – A citromfűnek enyhe véralvadásgátló hatása van, ezért ha egyidejűleg más véralvadásgátló gyógyszerekkel használva, problémát okozhat.

A citromfű használata terhesség és szoptatás alatt ellenjavallt, mert a hatóanyagok átjuthatnak a placentán és a tejbe, ami káros lehet a magzatra és a csecsemőre.

Citromfű (Melissa officinalis),
Citromfű (Melissa officinalis)

Vissza a gyógynövényekhez



Kezdőknek kertészkedési ötletek

Még több érdekesség a gyógynövényekről