Közönséges boróka (Juniperus communis)
A Közönséges boróka (Juniperus communis) egy rendkívül elterjedt, könnyen termeszthető cserje. Magassága általában 1-5 méter, de elérheti az 10 métert is. Levelei örökzöldek, szúrósak, kékeszöldek, 3-5 mm hosszúak.
A virágai kicsik, fehérek, gyűjtve össze az ágak végén lévő, apró, kalap alakú termésekben jelennek meg. A termések (gyümölcsök) szintén kékeszöldek, 1-2 mm átmérőjűek és szintén szúrósak. A Közönséges boróka rendszertani besorolása:
- Osztály: Gimnospermae (nyíltporzósok)
- Rend: Pinales
- Család: Cupressaceae (borókafélék)
- Faj: Juniperus communis.
Élőhelye/hol honos
A Közönséges boróka széles körben elterjedt Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában. Előfordul erdőkben, mezőkön, hegyekben, sziklás területeken, de gyakran találkozhatunk vele városi parkokban, kertekben és köztereken is. Nagyon jól alkalmazkodik a különböző éghajlati viszonyokhoz, így számos helyen honos. Szereti a félárnyékos, száraz és sziklás területeket, de jól tolerálja a sós, homokos talajokat is.
Népies neve
Népies neve magyarországon: apró fenyő, borostyántüske, borosán, borovicska, fenyőtüske, borsikafenyő, borsfenyő, fenyőmag, gyalogfenyő, törpeboróka, töviskés fenyő, borókafenyő, gúzsfenyő, pattanófenyő, komkék.
Ültetése, szaporítása, gondozása
A Közönséges boróka ültetése és szaporítása rendkívül egyszerű. Az ültetés legjobb időpontja a tavaszi időszak, amikor a föld még átmelegedett, de a nyári meleg még nem kezdődött el.
A talajnak jó vízáteresztő képességűnek kell lennie, és lehetőleg közepesen száraznak. A borókát úgy ültetjük, hogy a gyökérnyakát a föld felszínének egyenlő szintjén tartsuk.
A borókák szaporítása magról is lehetséges, amit tavasszal, vagy ősszel lehet végezni. A gondozása nem igényel különösebb erőfeszítést, csak rendszeresen öntözzük, ha a talaj kiszáradt.
A borókát kétévente szükséges visszametszeni, hogy szép formájú maradjon, és ne nőjön túl naggyá. A borókák ellenállóak a betegségekkel és kártevőkkel szemben, így nem igényelnek különösebb gondozást.
Közönséges boróka begyűjtése és tárolása
A Közönséges boróka terméseinek gyűjtése leginkább ősszel történik, amikor teljesen éretté váltak és a színe sötétebbé vált. A terméseknek száraznak és száraz helyen kell tárolni, hogy megőrizze az ízét és illatát.
A terméseket általában szárítják, majd őrölik és üvegben tárolják. A termésnek szárítás után is rendelkeznie kell magas cseranyag-tartalommal, hogy minőségi fűszernövényként használhassuk.
A termésnek a tárolás során száraznak, hűvösnek és sötétnek kell lennie, hogy megőrizze az ízét és illatát. Az üvegben tárolt termésnek a tetején fedőréteget kell hagyni, hogy a levegő áramlása megfelelő legyen.
Felhasználása
A Közönséges boróka termését sokféleképpen használják fel, leginkább fűszernövényként és gyógynövényként. A termés illóolajat tartalmaz, ami jellegzetes, erős ízt és illatot ad a különböző ételeknek.
A borókatermés ízét használják a kolbászok, a pácok, a húsételek, a halételek, a szószok, a savanyúságok, a kovászos uborka, és a különböző likőrök és sörök ízesítésére is.
A boróka termése gyógynövényként is használatos, gyógyhatásai között szerepel a gyomor-bélrendszeri problémák, a légúti megbetegedések, a reuma és az ízületi fájdalmak kezelése. A boróka levelei is használhatók fűszerként, de a termés a leginkább használt része.
Hatóanyagai
A Közönséges boróka termése tartalmaz többféle hatóanyagot, amelyeknek különböző jótékony hatásai vannak. Ilyen hatóanyagok például:
- Cseranyagok: A boróka termésben magas cseranyagtartalom található, amelyeknek gyulladásgátló és antimikrobiális hatása van.
- Illóolajok: A termésben található illóolajok jellegzetes ízt és illatot adnak az ételeknek, valamint gyógyhatásuk is van, például légúti megbetegedések kezelésére.
- Flavonoidok: A termésben található flavonoidok védik a szervezetet a káros szabadgyökök ellen, és segítenek a szervezetben lévő sejtek regenerálódásában.
- Tanninok: A termésben található tanninok gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatással rendelkeznek.
Az illóolajok és a cseranyagok miatt a borókatermés főleg a légúti megbetegedések, az ízületi fájdalmak, a gyomor-bélrendszeri problémák, a reuma és a húgyúti megbetegedések kezelésére alkalmazzák.
Közönséges boróka betegségei, kártevői
A Közönséges boróka általában ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, és ritkán szenvednek betegségektől. Néhány olyan betegség, amely ritkán jelentkezik a borókáknál:
- Borókabogár: a kártevő egy apró, fekete bogár, amely a boróka ágait támadja, és a levelekre rágcsál. A kártevő okozta károk a boróka ágaira láthatóak, és a levelek elszáradnak.
- Borókafonálféreg: egy fonálféreg, amely a boróka gyökerén él, és okozhat gyökérhalált.
- Borókagomba: egy gombafajta, amely a boróka ágait és a gyökereit támadja, és okozhat ág- és gyökérhalált.
A borókák ellenállóak a betegségekkel és kártevőkkel szemben, így nem igényelnek különösebb gondozást. A borókák esetleges károsodásának megelőzése érdekében fontos, hogy a talajt megfelelően öntözzük, és a borókát rendszeresen visszametszük, hogy szép formájú maradjon.
Közönséges boróka élettani hatása a szervezetre
A Közönséges boróka termése különböző gyógyhatásokkal rendelkezik, amelyeknek köszönhetően a szervezetre jótékony hatása van:
- Légúti megbetegedések kezelésére: A boróka termésben található illóolajok légúti megbetegedések kezelésére alkalmazhatók, mivel gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatásuk van.
- Ízületi fájdalmak kezelésére: A boróka termésben található cseranyagok gyulladáscsökkentő hatásúak, ami segít enyhíteni az ízületi fájdalmakat.
- Gyomor-bélrendszeri problémák kezelésére: A boróka termésben található cseranyagok és flavonoidok gyomor-bélrendszeri problémák kezelésére alkalmazhatók, mivel gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatásuk van.
- Húgyúti megbetegedések kezelésére: A boróka termésben található cseranyagok húgyúti megbetegedések kezelésére alkalmazhatók, mivel gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatásuk van.
- Vizelethajtó hatás: A boróka termésben található flavonoidok és tanninok vizelethajtó hatásúak, ami segít a szervezetben található felesleges víz eltávolításában.
Fontos megjegyezni, hogy a boróka termését, illóolaját, és gyógyhatásait, csak a megfelelő dózisban és időtartamban szabad használni, mert túladagolása esetén mérgező lehet. A boróka termésének használata előtt mindig kérje ki az orvos véleményét, különösen, ha más gyógyszereket szed, vagy valamilyen betegségben szenved.
Vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek
A Közönséges boróka termése általában nem jelentős mennyiségben tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. A boróka termésben található néhány ásványi anyag közül:
- Kálium: a boróka termésben található kálium segít a szív és az izmok működésében.
- Cink: a boróka termésben található cink segít a sejtek növekedésében és az immunrendszer erősítésében.
A boróka termésének összetétele függ a termesztési körülményektől, az érési fázistól, és a gyűjtés időpontjától is, így a termés vitamin, ásványi anyag és nyomelem tartalma változó lehet.
Egyébként, a boróka termésben található illóolajok, cseranyagok, flavonoidok és tanninok, amelyeknek klinikailag bizonyított gyógyhatása van, de ezeknek a hatóanyagoknak a mennyisége és aránya függ a termesztési körülményektől, az érési fázistól, és a gyűjtés időpontjától is.
Gyógyászati felhasználása:
Belsőleg: Elsősorban vizelethajtókén, ill. hólyaghurut esetén alkalmazzák. étvágyjavító hatását teltségérzettel járó emésztési zavarok esetén használhatjuk ki. Légzőszervi megbetegedések elleni teakeverékek alkotórésze is lehet.
Külsőleg: Reumás vagy köszvényes ízületi fájdalmak esetén tinktúráját borogatásként, olaját fürdőkbe keverve alkalmazzuk.
Elkészítés
Tea: 3-4 apróra összetört bogyót leforrázunk 2 dl forrásban levő vízzel, 5 percig ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 1-3 csészényit iszunk kúraszerűen, maximum 3 4 hétig.
Tinktúra: 20 darab összetört szárított borókabogyóra 1,25 dl tiszta szeszt öntünk, egy hétig érleljük, leszűrjük, sötét üvegben tároljuk.
Olaj: 40 gramm összetört szárított borókabogyóra 2,5 dl olívaolajat öntünk, 2 hétig érleljük, leszűrjük. Ülőfürdőbe keverve használjuk.
Ellenjavallat: Terhesség alatt belsőleges fogyasztása TILOS, abortuszt okozhat! Vesebetegeknél sem ajánlott, mert irritálhatja a vesét. Vizelethajtóként csak szakorvosi felügyelettel alkalmazható.
Vissza a gyógynövényekhez
Kezdőknek kertészkedési ötletek
Még több érdekesség a gyógynövényekről