Jó pótkávé a cikória, de még jobb gyógynövény!

Cikória (Cichorium intybus var. foliosum)

Jó pótkávé a cikória, de még jobb gyógynövény!

A legtöbben gyermekkorunkból emlékszünk a cikóriakávé kellemes ízére, amit szüleink gyakran készítettek el nekünk. Érdekes módon azonban sokan nem is tudják, hogy nemcsak erre jó ez a zöldségnövény, hanem töbféle vitamint, ásványi sót és nyomelemet is tartalmaz, valamint komoly gyógyhatással is rendelkezik!

Cikória (Cichorium intybus var. foliosum) pirított
Cikória (Cichorium intybus var. foliosum) pirított



A gyomnövényként ismert mezei katáng nemesített változata, a cikória – latin nevén Cichorium intybus – Európában őshonos, széles körben termesztik kultúrnövényként és gyógynövényként egyaránt.

Már az ókori Egyiptomban is gyógyászati célokat szolgált. A Szent Péter fűszere vagy kávézöldség néven is ismert gyógynövény élelmezési célból is fogyaszthatjuk, leveleit nyersen is beletehetjük salátákba, vagy megfőzhetjük zöldségként.

A növény gyökere pörkölhető, őrölhető, kávépótlóként vagy kávéadalékként használható, erős, földes íze kiemeli a kávékeverékek aromájának mélységét és összetettségét. A növény virágai is ehetők, kandírozhatók, felhasználhatók ehető dekorációként, és természetes, kékes ételfesték is kivonható belőlük.

A cikóriának két fejtája is igen közkedvelt élelmiszer. A vörös cikória Olaszországból származik, alacsony kalóriatartalma miatt remekül illik diétába is, míg a fehér változat grillezhető, támogatja a vérképzést és vitamintartalmának köszönhetően energetizálja a szervezetet.

Cikória (Cichorium intybus var. foliosum)
Cikória (Cichorium intybus var. foliosum) levél



Az egész testünkre jó hatással van a cikória

A cikória ismert egészségügyi előnyeiről, beleértve az emésztés javítására, a gyulladás csökkentésére és a vércukorszint csökkentésére való képességét.

Antioxidánsok és más hasznos vegyületek, például a prebiotikus tulajdonságokkal rendelkező inulin gazdag forrása. Ez utóbbi vegyület segít a károsodott bélflóra helyreállításában és egyes bakteriális fertőzéssel szemben is hatékony fegyver, mely javítja az immunrendszer működését is.

Szabályozza a koleszterinszintet és enyhíti a reflux, illetve a gyomorégés tüneteit azáltal, hogy természetes módon optimalizálja a gyomorban termelődő sav mennyiségét.

Cikória (Cichorium intybus var. foliosum) gyökér
Cikória (Cichorium intybus var. foliosum) gyökér



A cikória gyökere és levele is tartalmaz hatóanyagot

A cikória sokféle hatóanyagot tartalmaz, keserűanyag, cikóriasav, nyálka, glikozida, cieholin, 15%-nyi inulin, laktukin, cholin és gyümölcscukrok is megtalálhatók benne, a kalcium, foszfor, ásványi sók és mész mellett. A

cikória vitamintartalma is kiemelkedő. Gazdag C-vitamin és folát forrás, de 100 grammjában a napi szükséglet 114 százalékát tartalmazza a K-vitaminnak, az A-vitaminnak pedig megközelítőleg a kellő mennyiség négyszeresét. A növény nyers szárában sok vas és magnézium is található, míg a levele tejnedvet keringet.

Gyógyászati felhasználás szempontjából a cikóriagyökér főzetét hagyományosan enyhe hashajtóként használják, nyugtatólag hat a májra és az epehólyagra, és felhasználható a bél egészségének támogatására.

Gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkezik, és felhasználható az ízületek és izmok fájdalmának enyhítésére. Emellett segíti elérni az ideális testsúlyt és enyhe nyugtató hatással rendelkezik, de a vesekövek hatékony ellenszere is.

Cikória (Cichorium intybus var. foliosum)
Cikória (Cichorium intybus var. foliosum)



A cikória levelének forrázata borogatásként bőrbetegségekkel szemben és sebgyógyításra is felhasználható.

Fontos! A cikória gyökerét mindig főzni, a levelét pedig forrázni kell!

Vissza a gyógynövényekhez

További érdekességek a gyógynővényekről



Kezdőknek kertészkedési ötletek