A fehér árvacsalán (Lamium album) története, származása
A fehér árvacsalán (Lamium album) ősi növény, Európában és Ázsiában őshonos. Már az ókorban is ismerték és használták gyógyászati célokra. A rómaiak „Lamium album”-nak nevezték, ami a „nyelés” szóból ered, utalva a növény torokfájás enyhítésére való használatára.
A fehér árvacsalán a népi gyógyászatban évszázadok óta szerepel. A leveleket és virágokat teaként fogyasztották emésztési problémák, légúti megbetegedések, menstruációs görcsök és sebek kezelésére. A növényt külsőleg is alkalmazták borogatásként a bőrgyulladás és a duzzanat enyhítésére.
A fehér árvacsalán gyógyászati tulajdonságait a benne található vegyi anyagoknak köszönheti. Ezek a vegyi anyagok flavonoidokat, tanninokat, illóolajokat és iridoid glikozidokat tartalmaznak. Ezek a vegyületek gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és antioxidáns hatással rendelkeznek.
A fehér árvacsalán ma is népszerű gyógynövény. Kapható teaként, tinktúraként és kapszulaként. A növényt frissen is lehet használni, borogatásként vagy krémek és kenőcsök összetevőjeként.
Fontos megjegyezni, hogy a fehér árvacsalán nem mindenki számára biztonságos. Terhes és szoptató nők, valamint véralvadásgátló gyógyszereket szedők nem szedhetik a növényt. A fehér árvacsalán kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel is, ezért fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával, mielőtt elkezdené szedni.
A fehér árvacsalán történelmi és kulturális jelentősége:
- A fehér árvacsalánt a keresztény hagyományban Szűz Mária köntösének színe miatt Szűz Mária növényének is nevezték.
- A növényt a boszorkánysággal is kapcsolatba hozták. Egyesek úgy gondolták, hogy a fehér árvacsalánt varázslatokhoz és rontásokhoz lehet használni.
- A fehér árvacsalán gyakori motívum a folklórban és a mesékben.
A fehér árvacsalán sokoldalú növény, amelynek hosszú és gazdag története van. A gyógyászattól a folklórig a fehér árvacsalán fontos szerepet játszott az emberi kultúrában.
A fehér árvacsalán (Lamium album) leírása, megjelenése
Leírás:
A fehér árvacsalán egy évelő növény, melynek elágazó gyöktörzse van. Szára 30-50 cm magas, négyzetes, rajta keresztben átellenesen elhelyezkedő levelekkel. Levelei tojásdad alakúak, szíves vállúak, hegyes csúcsúak, szélük fűrészes. Virágai kb. 2 cm hosszúak, a csésze forrt, apárta kétajkú, fehér színű. A felső ajak két lebenyre osztott, az alsó ajak három lebenyre osztott, a középső lebeny nagyobb és ráncos. A virágok 6-8 tagú állernyőben nyílnak.
Megjelenése:
- Szára: 30-50 cm magas, elágazó, négyélű
- Levele: tojásdad alakú, szíves vállú, hegyes csúcsú, szélük fűrészes
- Virága: kb. 2 cm hosszú, fehér színű, kétajkú
- Virágzat: 6-8 tagú állernyő
Mérete:
- Szármagasság: 30-50 cm
- Levélméret: 2-5 cm hosszú, 1-3 cm széles
- Virágméret: kb. 2 cm
Rendszertani besorolás:
- Osztály: Kétszikűek (Magnoliopsida)
- Rend: Árvacsalánvirágúak (Lamiales)
- Család: Árvacsalánfélék (Lamiaceae)
- Nemzetség: Árvacsalán (Lamium)
- Faj: Fehér árvacsalán (Lamium album)
Előfordulás:
A fehér árvacsalán Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában honos. Nedves, árnyékos helyeken, erdőkben, ligetesekben, kertekben gyakori.
Felhasználás:
A fehér árvacsalánt gyógyászati célokra is használják. A leveleket és virágokat teaként fogyasztják emésztési problémák, légúti megbetegedések, menstruációs görcsök és sebek kezelésére. A növényt külsőleg is alkalmazták borogatásként a bőrgyulladás és a duzzanat enyhítésére.
Fontos megjegyezni, hogy a fehér árvacsalán nem mindenki számára biztonságos. Terhes és szoptató nők, valamint véralvadásgátló gyógyszereket szedők nem szedhetik a növényt. A fehér árvacsalán kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel is, ezért fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával, mielőtt elkezdené szedni.
Élőhelye/hol honos
A fehér árvacsalán természetes előfordulási területe Európa és Ázia mérsékelt égövi részei. Eredetileg a következőktől terjedt:
- Európa: Gyakori az egész kontinensen, különösen árnyékos, nedves helyeken.
- Ázsia: Nyugat- és Közép-Ázsia, beleértve Törökországot, a Kaukázust és Szibéria egyes részeit.
A fehér árvacsalán könnyedén vadon is nő, és zavart, vagy félárnyékos élőhelyeket kedveli. Íme néhány tipikus hely, ahol előfordul:
-
Utak mentén, mezsgyék: Az árvacsalán szívós növény, jól terem a nem túl termékeny talajon, így gyakori utak mentén, mezsgyék közelében
-
Erdő szélek, ligetek: Félárnyékos helyeket kedveli, gyakran megtalálható erdők peremén és világos ligetekben
-
Kertek és parkok: Elterjedt kertekben, parkokban, ahol a talajt rendszeresen megzavarják.
-
Gyomtársulások: Gyakran nő más, hasonló élőhelyeket kedvelő növényekkel, gyomtársulások részeként.
Magyarországon gyakori, nem védett faj.
Népies neve
Magyarország:
- Fehér csalán
- Fehér zászpa
- Fehér ajakos
- Méhvirág
- Mária-fű
- Orvosi árvacsalán
- Vadmenta
Más országok:
Ország | Népies név |
---|---|
Németország | Weiße Taubnessel |
Franciaország | Lamier blanc |
Olaszország | Lamio bianco |
Spanyolország | Lamio blanco |
Anglia | White Dead-nettle |
Oroszország | Белая глухая крапива |
Kína | 白花地黄 |
A fehér árvacsalán (Lamium album) begyűjtése és tárolása
Gyűjtési idő:
A fehér árvacsalán leveleit és virágait a tavaszi és nyári hónapokban (április-július) lehet gyűjteni. A legjobb időpont a gyűjtésre a virágzás kezdete, mielőtt a virágok teljesen kinyílnának.
Hogyan gyűjtsük:
- Csak egészséges, tiszta növényeket gyűjtsünk.
- A leveleket és virágokat kézzel szedjük le, ne vágjuk le.
- Ne gyűjtsünk növényeket szennyezett területről, utak mentén, vagy mezőgazdasági területről, ahol növényvédő szereket használnak.
Tárolás:
- A friss leveleket és virágokat hűvös, száraz helyen tároljuk, papírzacskóban vagy légmentesen záródó edényben.
- A szárított leveleket és virágokat sötét, hűvös helyen tároljuk, légmentesen záródó edényben.
Felhasználás:
A fehér árvacsalánt teaként, tinktúraként, kapszulaként, vagy krémek és kenőcsök összetevőjeként lehet használni.
Fontos megjegyezni:
- A fehér árvacsalán nem mindenki számára biztonságos. Terhes és szoptató nők, valamint véralvadásgátló gyógyszereket szedők nem szedhetik a növényt. A fehér árvacsalán kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel is, ezért fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával, mielőtt elkezdené szedni.
Tippek:
- A friss leveleket és virágokat salátákhoz is adhatjuk.
- A szárított leveleket és virágokat füstöléshez is lehet használni.
Felhasználása
A fehér árvacsalán (Lamium album) egy sokoldalú gyógynövény, melynek számos felhasználási módja létezik. A növény leveleit, virágait és szárított hajtásait gyűjtik gyógyászati célokra.
Felhasználási területei:
- Emésztési problémák: A fehér árvacsalánt teaként fogyasztják emésztési problémák, mint a hasmenés, gyomorhurut, felfúvódás, gyomorsav-csökkentő hatású, refluxra hatékony.
- Légúti megbetegedések: A fehér árvacsalán köptető hatással rendelkezik, ezért légúti megbetegedések, mint a hörghurut, nátha, köhögés esetén is hatékony.
- Húgyúti problémák: A fehér árvacsalán enyhe vízhajtó hatással bír, és segít a húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében.
- Gyulladáscsökkentő: A fehér árvacsalán gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ezért külsőleg is alkalmazható borogatásként bőrgyulladás, duzzanat, sebek és ekcéma esetén.
- Nőgyógyászati panaszok: A fehér árvacsalán enyhíti a menstruációs görcsöket és a hüvelyi folyást.
- Nyugtató: A fehér árvacsalán nyugtató hatással bír, és segíthet az álmatlanság és a stressz kezelésében.
Felhasználási formák:
- Tea: A fehér árvacsalánból teát készíthetünk szárított levelekből és virágokból. Ehhez 1 evőkanálnyi szárított növényt forrázzunk le 250 ml vízzel, majd 10 perc múlva szűrjük le.
- Tinktúrák: A fehér árvacsalánból tinktúrát is készíthetünk, melyet belsőleg és külsőleg is alkalmazhatunk.
- Kapszulák: A fehér árvacsalán kapszula formájában is kapható, mely kényelmes és praktikus módja a növény fogyasztásának.
- Krémek és kenőcsök: A fehér árvacsalánból krémeket és kenőcsöket is készíthetünk, melyeket külsőleg alkalmazhatunk bőrgyulladás, duzzanat, sebek és ekcéma esetén.
Hatóanyagai
A fehér árvacsalánban számos hasznos hatóanyag található, de nem mindegyikről áll rendelkezésre elegendő tudományos kutatás. Az alábbiakban a legfontosabbnak tartott hatóanyagait foglalom össze:
- Flavonoidok: Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak.
- Tanninok: Összehúzó, vérzéscsillapító hatással rendelkeznek. Segíthetnek hasmenés kezelésében is.
- Cseranyagok: Főleg összehúzó, gyulladáscsökkentő hatásuk ismert.
- Szaponinok: Lehetséges gyulladáscsökkentő és köptető hatásuk, ezek segíthetik a váladékoldást köhögés esetén.
- Iridoid glikozidok: Ezek közé tartozik a lamalbid, aminek különféle hatásokat is tulajdonítanak (pl. gyulladáscsökkentő, görcsoldó), de a kellő kutatás még hiányzik.
- Fenolkarbonsavak: Ide tartozik például a kávésav és a rozmaringsav. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatást írnak le róluk.
- Illóolajok: Kis mennyiségben található a növényben, de némi nyugtató, baktérium-, és gombaölő hatást tulajdonítanak nekik.
Fontos: A fehér árvacsalán gyógynövényként való alkalmazása sok esetben a hagyományos népi gyógyászaton alapul. Használata előtt fontos tájékozódni az esetleges mellékhatásokról és konzultálni orvossal, főleg ha már fennálló betegség vagy gyógyszeres kezelés van jelen.
A növény hatóanyagainak pontos hatásmechanizmusát, felhasználási módjait folyamatosan kutatják.
Ellenjavallatok és mellékhatások
A fehér árvacsalán általában biztonságosnak tekinthető, de nem mindenki számára javasolt. Az alábbi esetekben ellenjavallt a használata:
- Terhesség és szoptatás: A fehér árvacsalán hatással lehet a magzat fejlődésére és a terhesség kimenetelére, ezért terhes és szoptató nők nem szedhetik.
- Véralvadási zavarok: A fehér árvacsalán befolyásolhatja a véralvadást, ezért véralvadási zavarokkal küzdők, véralvadásgátló gyógyszert szedők ne alkalmazzák.
- Egyéni allergia: Ha allergiás a Lamiaceae (ajakosvirágúak) családba tartozó növényekre, akkor a fehér árvacsalánt sem szedheti.
Mellékhatások:
A fehér árvacsalán általában nem okoz komoly mellékhatásokat, de az alábbiakat észlelheti:
- Emésztőrendszeri panaszok: Hasmenés, hányinger, hányás.
- Bőrgyulladás: Ritka esetekben allergiás reakcióként bőrkiütés, viszketés jelentkezhet.
- Fejfájás: Egyes esetekben fejfájást okozhat.
Fontos:
- Ha bármilyen mellékhatást észlel a fehér árvacsalán szedése során, hagyja abba a használatát, és forduljon kezelőorvosához.
- A fehér árvacsalán kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel, ezért fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával, mielőtt elkezdené szedni.
Ajánlások:
- Kezdje alacsony dózissal, és fokozatosan emelje, amíg el nem éri a kívánt hatást.
- Ne szedje a növényt hosszabb ideig (maximum 2-3 hétig) orvosi felügyelet nélkül.
- Ha bármilyen kérdése van a fehér árvacsalán használatával kapcsolatban, forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészhez.
A fehér árvacsalán (Lamium album) élettani hatása a szervezetre
A fehér árvacsalán egy sokoldalú gyógynövény, melynek számos élettani hatása van a szervezetre. A növény leveleit, virágait és szárított hajtásait gyűjtik gyógyászati célokra.
Hatásai:
- Emésztőrendszerre: Enyhíti a gyomorhurutot, hasmenést, felfúvódást, gyomorsav-csökkentő hatású, refluxra hatékony.
- Légzőszervekre: Köptető hatással bír, légúti megbetegedések, mint a hörghurut, nátha, köhögés esetén hatékony.
- Húgyutakra: Enyhe vízhajtó hatással bír, segít a húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében.
- Gyulladáscsökkentő: Külsőleg és belsőleg is alkalmazható borogatásként bőrgyulladás, duzzanat, sebek és ekcéma esetén.
- Nőgyógyászati panaszokra: Enyhíti a menstruációs görcsöket és a hüvelyi folyást.
- Nyugtató: Nyugtató hatással bír, és segíthet az álmatlanság és a stressz kezelésében.
Hatóanyagok:
A fehér árvacsalán számos hasznos hatóanyagot tartalmaz, melyek felelősek a fenti hatásokért. Ezek közé tartoznak a flavonoidok, tanninok, cseranyagok, szaponinok, iridoid glikozidok, fenolkarbonsavak és illóolajok.
Ellenjavallatok és mellékhatások:
A fehér árvacsalán általában biztonságosnak tekinthető, de nem mindenki számára javasolt. Terhesség és szoptatás, véralvadási zavarok és allergia esetén ellenjavallt a használata. Mellékhatásként emésztőrendszeri panaszok, bőrgyulladás és fejfájás fordulhat elő.
Fontos:
- A fehér árvacsalán gyógynövényként való alkalmazása sok esetben a hagyományos népi gyógyászaton alapul. Használata előtt fontos tájékozódni az esetleges mellékhatásokról és konzultálni orvossal, főleg ha már fennálló betegség vagy gyógyszeres kezelés van jelen.
- A növény hatóanyagainak pontos hatásmechanizmusát, felhasználási módjait folyamatosan kutatják.
A fehér árvacsalán (Lamium album) vitamin-, ásványi anyag- és nyomelem tartalma
Tápanyag | Mennyiség |
---|---|
C-vitamin | 100 mg/100 g |
K-vitamin | 130 µg/100 g |
B1-vitamin (Tiamin) | 0,1 mg/100 g |
B2-vitamin (Riboflavin) | 0,2 mg/100 g |
B3-vitamin (Niacin) | 0,6 mg/100 g |
B6-vitamin | 0,1 mg/100 g |
Folsav | 20 µg/100 g |
Pantoténsav | 0,3 mg/100 g |
Kálium | 400 mg/100 g |
Kalcium | 200 mg/100 g |
Magnézium | 50 mg/100 g |
Foszfor | 100 mg/100 g |
Vas | 3 mg/100 g |
Cink | 1 mg/100 g |
Réz | 0,2 mg/100 g |
Mangán | 2 mg/100 g |
Megjegyzések:
- A táblázatban szereplő értékek hozzávetőlegesek, és a növény származási helyétől, a betakarítás időpontjától és a feldolgozás módjától függően változhatnak.
- A fehér árvacsalán ezen kívül más vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmazhat kisebb mennyiségben.
- A fehér árvacsalán nem pótolja a kiegyensúlyozott táplálkozást.
A fehér árvacsalán (Lamium album) ültetése és szaporítása
Ültetés:
- A fehér árvacsalán jól növekszik a félárnyékos, nem túl száraz helyeken.
- Az ültetést a tavasz vagy az ősz időszakában javasolt elvégezni.
- Az ültetési lyukat legalább kétszer annyi mélységűnek kell lennie, mint a növényi edény mérete.
- Az ültetést követően megfelelő mennyiségű vízzel öntözzük be a növényt.
Szaporítás:
- A növény szépen szaporodik magvetéssel és dugványozással is.
Magvetés:
- A magvetést a tavasszal vagy ősszel lehet elvégezni.
- A magokat közvetlenül a szabadba is vethetjük, de előnevelhetjük őket palántanevelő tálcában is.
- A magokat kb. 1 cm mélyre kell vetni, és tartsuk nedvesen a talajt, amíg ki nem kelnek.
Dugványozás:
- A dugványozást a nyár folyamán végezhetjük.
- A dugványok kb. 10 cm hosszú hajtásdarabok legyenek.
- A dugványokat ültessük el nedves homokba vagy perlitbe, és takarjuk le őket fóliával.
- A dugványok kb. 2-3 héten belül meggyökereznek.
További gondozási tippek:
- A fehér árvacsalán nem igényel sok gondozást.
- Rendszeresen öntözzük, de ne áztassuk el a talajt.
- A tavasz folyamán trágyázhatjuk a növényt komposzttal vagy trágyával.
- A virágzás után eltávolíthatjuk a hervadt virágokat, hogy serkentsük a további virágzást.
- A tél folyamán a növény visszahúzódik, de tavasszal újra kihajt.
A fehér árvacsalán egy gyönyörű és hasznos növény, amely könnyen ültethető és gondozható. Számos élettani hatással bír, és sokféleképpen felhasználható.
Gondozása
A fehér árvacsalán egy strapabíró növény, viszonylag egyszerű gondozást igényel. Az alábbiakban részletezem a fontosabb gondozási lépéseket:
Fényigény: A félárnyékos helyeket kedveli, de megfelelő mennyiségű vízzel a napsütötte területeken is megél. A túl erős, közvetlen napfény égési sebeket okozhat a levelein.
Öntözés: Rendszeres öntözést igényel, az ideális, ha a talaja mindig kissé nedves, de nem átázott. A száraz időszakokban ügyeljünk rá, hogy kellő mennyiségű vizet kapjon.
Tápanyagpótlás: Igénytelen, de némi tápanyagpótlás hasznos lehet számára. Tavasszal meghálálja a komposztot vagy a jól腐熟 szerves trágyát.
Virágzás serkentése: A már elhervadt virágok eltávolítása újabb virágzásra serkenti a növényt.
Metszés: Általában nem igényel metszést, de mivel erőteljesen terjedhet, a kordában tartás miatt vissza lehet vágni.
Betegségek és kártevők: A fehér árvacsalán ellenálló a legtöbb kártevővel és betegséggel szemben. Túlzott öntözés következtében megjelenhetnek gombás megbetegedések, illetve levéltetvek támadhatják meg időnként.
Téli védelem: Télálló, különleges téli védelmet nem igényel.
Fontos:
- A fehér árvacsalán agresszíven terjed, könnyen gyomosíthat. Tartsuk kordában, vagy ültessük olyan helyre, ahol a terjedése nem okoz problémát.
- Száraz időszakban feltétlenül gondoskodjunk az öntözéséről, hogy megelőzzük a levelek sárgulását, a növény legyengülését.
A fehér árvacsalán tehát egyszerűen nevelhető, dekoratív virágaival és gyógyhatásával a kert hasznos tagjává válhat.
A fehér árvacsalán (Lamium album) betegségei, kártevői
A fehér árvacsalán egy viszonylag ellenálló növény, de nem mentes a betegségektől és kártevőktől. Íme, a leggyakoribbak:
Betegségek:
- Lisztharmat: Fehér bevonatot képez a leveleken, gyengíti a növényt és rontja a díszítőértékét. Megelőzhető a jó levegőkeringéssel és a megfelelő öntözéssel. Súlyosabb esetekben gombaölő szerrel kezelhető.
- Szürkepenész: Barna foltokat okoz a leveleken és a száron, nedves, párás időben gyakori. Megelőzhető a jó levegőkeringéssel és a növényi részek eltávolításával a talajról. Súlyosabb esetekben gombaölő szerrel kezelhető.
- Gyökérrothadás: A túlöntözés következtében alakul ki, a növény elhervad, a levelek sárgulnak. Megelőzhető a megfelelő öntözéssel és a jó vízelvezetésű talajjal.
Kártevők:
- Levéltetvek: Apró, zöld vagy fekete rovarok, a levelek nedvét szívogatják, gyengítik a növényt. Megelőzhető a növény erősítésével, a hasznos rovarok betelepítésével. Súlyosabb esetekben rovarölő szerrel kezelhető.
- Csigák és meztelencsigák: A leveleket rágják, károsítják a növény díszítőértékét. Megelőzhető csigaölő szerrel, mechanikus védelemmel (pl. csigaháló).
- Fonálférgek: A növény gyökereit károsítják, a növény elhervad, a növekedése lelassul. Megelőzhető a talaj fertőtlenítésével, ellenálló fajták ültetésével.
Fontos:
- A növény megfigyelése kulcsfontosságú a korai felismeréshez és a hatékony beavatkozáshoz.
- A megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás, ezért törekedjünk a növény optimális körülményeinek biztosítására.
- Ha vegyszerek használatára van szükség, mindig kövessük a címkén található utasításokat.
- A biológiai növényvédelmi módszerek (pl. hasznos rovarok betelepítése) kevésbé károsak a környezetre és a hasznos rovarokra.
A fehér árvacsalán általában ellenálló növény, de a fenti betegségek és kártevők ellenőrzése szükséges a növény egészségének és díszítőértékének megőrzéséhez.
Érdekességek a fehér árvacsalánról (Lamium album)
- Régi gyógynövény: A fehér árvacsalánt már az ókorban is használták gyógyászati célokra. A görögök és rómaiak sebgyógyításra, vérzéscsillapításra és emésztési panaszok kezelésére alkalmazták.
- Sokoldalú gyógyhatás: A fehér árvacsalán számos élettani hatással bír. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, görcsoldó, vízhajtó és nyugtató hatással is rendelkezik.
- Ehető növény: A fehér árvacsalán fiatal levelei és virágai ehetőek. Nyersen salátába tehetők, de főzve is fogyaszthatók.
- Mézelő növény: A fehér árvacsalán fontos mézelő növény. A méhek kedvelik a virágait, és a belőle származó méz kiváló minőségű.
- Kiváló talajtakaró: A fehér árvacsalán gyorsan terjed, és kiváló talajtakaró növény. Segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, és elnyomja a gyomokat.
- Szimbolika: A fehér árvacsalán a tisztaság, a béke és a szeretet szimbóluma.
Néhány további érdekesség:
- A fehér árvacsalán a Lamiaceae (ajakosvirágúak) családjába tartozik.
- Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában őshonos.
- Számos fajtája létezik, amelyek színben és méretben is eltérnek egymástól.
- A fehér árvacsalánt könnyű termeszteni, és nem igényel sok gondozást.
A fehér árvacsalán egy sokoldalú és hasznos növény, amelynek számos érdekes tulajdonsága van. Gyógyászati célokra, dísznövényként és talajtakaróként is használható.
Tények röviden
Tulajdonság | Érték |
---|---|
Család | Lamiaceae (Ajakosvirágúak) |
Származási hely | Európa, Ázsia, Észak-Amerika |
Virágzás | Májustól júliusig |
Virágszín | Fehér |
Magasság | 20-60 cm |
Levelek | Tojásdad alakúak, fűrészes szélűek |
Gyógyászati felhasználás | Emésztési panaszok, légúti megbetegedések, húgyúti fertőzések, gyulladások |
Étkezési felhasználás | Fiatal levelek és virágok salátába, főzve |
Mézelő növény | Igen |
Talajtakaró növény | Igen |
Szimbolika | Tisztaság, béke, szeretet |
Gondozási igény | Alacsony |
Vissza a gyógynövényekhez
Kezdőknek kertészkedési ötletek
Viráginfó
Szobanövényinfó
Gyümölcs infók
Zöldség infók
Kerti virágok
Még több érdekesség a gyógynövényekről
Gyógyító ásványok
Fotók: Pixabay, Vistacreate
A fehér árvacsalán (Lamium album) jellemzői, hatóanyaga, felhasználása, termesztése. Gondozása, betegségei és sok minden lényeges infó a gyógynövényről.