Agárkosbor (Anacamptis morio)
Népies neve
agár-kosbor, leánygumó, agár sisakoskosbor, agármony.
Latin/tudományos neve
(Orchis morio), (Anacamptis morio)
Élőhelye/hol honos
Európa, Közép-Kelet, Észak-Afrika
Termőhelye
Réteken, nedves homoki gyepekben, sztyeppekben él. Az Alföldön ritkán, szikes pusztákon is előfordul.
Gyűjtése
Április-május-júniusban virágzik.
Hatóanyaga
Ásványi anyagok, nyálka, keményítő, cukor, fehérje, zsír
Agárkosbor leírása
Az orchideafélék családjába tartozó, maximum 30-40 cm magas, évelő növény. Tipikus ismertetőjegyei: nem foltozott levelek és rózsaszínű vagy bíborvörös virágok. Legelőkön, réten terem. Kosborfélék (Orchidaceae).
Gumója ép, gömbölyded alakú.
Szára kevéslevelű; levelei keskenyszálasok, 6—8 virága laza fürtben áll. Murvái biborszinűek, egyerűek, épen olyan hosszúak, mint a magház. A lepel külső három levele sisakformára összeboruló, tompa, biborszinű és zölden erezett. Pilis-ajaka széles, biborszinű; középső karéjának közepe halványabb, sötét foltokkal. A sarkantyú olyan hosszú, mint a magház.
Gyógyhatása
A gyógynövényben lévő nyálka miatt nemcsak emésztési panaszokra, hanem gyomorégésre is lehet használni a gyógynövényt. De enyhíti a torokgyulladást, és a köhögési ingert is csillapítja.
Agarkosbor felhasználása
Az agárkosbor föld alatti gyökérgumóit a múltban felhasználták terápiás célokra, nyálkahártyavédő és ingercsökkentő anyagként. Hatóanyagai ásványi anyagok, nyálka. Ma a kosborból készült gyógyszerek semmilyen szerepet nem játszanak, mert szinte mindenhol természetvédelmi oltalom alatt állnak
Elkészítés módja
A gyógynövény gyökerét apróra vagdalták vagy porrá zúzták, majd vízben, tejben vagy valamilyen levesfélében főzték meg. Az ily módon megfőzött gyógynövényt azoknál a betegeknél is alkalmazták, akik légzési problémával küzdöttek vagy emésztési zavaroktól szenvedtek, de sorvadásnál és nem megfelelően táplálkozó gyermekeknél is bevetették étvágyjavításra és a hiányos táplálkozás miatti gyengeség megelőzésére.
Agárkosbor ellenjavaslat/Jó tudni
Hasonló hatású a többi kosborféleség is, így a bangó (Ophrys), a bibircsvirág (Cymnadenia conopea), a vitézvirág (Anacamptis pyramidalis) és a sarkvirág (Platanthera bifolia).
A kosborfajok manapság szinte mindenhol természetvédelmi oltalom alatt állnak.
Jogszabályi védettsége
Az agárkosbor (Anacamptis morio (syn.: Orchis morio)) a magyar jogszabályok (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) szerint védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft, ezért Magyarországon sem gyűjthető!